Marek Dyjak i Jerzy Małek we Włodawie

Dział kinomaniaków, muzyków. Lub poleć interesującą książkę

Marek Dyjak i Jerzy Małek we Włodawie

UNREAD_POSTprzez WDK » wtorek 15 grudnia 2009 08:59

Wydarzenie, którego żaden miłośnik dobrej muzyki nie może przegapić! 19 grudnia godz. 19.00. Sala kina Włodawskiego Domu Kultury, Al. Piłsudkiego 10, Włodawa. Bilety w cenie 20 PLN. Sprzedaż i rezerwacja w sekretariacie Włodawskiego Domu Kultury. W dniu koncertu od godziny 17.30 w kasie kina.

MAREK DYJAK
Urodzony 18 kwietnia 1975. W 1992 zdobył papiery hydraulika. Wystarczyło kilka rzeczy, by życie było pełne i szczęśliwe - robotnicze życie, żona robotnicza, robotnicza klitka w bloku. Zwykłe, proste życie, bez dłubania w niuansach duszy i serca. Chciał więcej.

Trudno powiedzieć, kim właściwie jest. Żulem i barowym grajkiem - jak sam o sobie mówi. Bardem, polskim Tomem Waitsem - jak chcą wielbiciele. "Najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym" - jak ocenia krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Dyjak to Dyjak - mówią przyjaciele; facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. On też tak czuł.

W zeszłym roku na Wielkanoc przymocował do drzewa linkę holowniczą. Pogotowie stwierdziło zgon. Obudził się po kilku dniach w śpiączce, nic nie pamiętał. Bywały w tej karierze momenty, w których Marek mógł iść za ciosem, wbić się na artystyczny świecznik. Ale czuł przy tym, że ubiera się w uprząż, że oddaje lejce w cudze ręce. Niektórzy widzą w tym artystyczną pozę, że to taka poza robienia się Dyjaka na wyklętego. W momentach decyzji Marek rzucał "bujajcie się frajerzy" i szedł sobie sam swoją drogą.

Wydarzenia:
1995r - laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W tym samym roku wygrał główną nagrodę na festiwalu "Fama" w Świnoujściu.
1996r - druga nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy i wykonanie piosenki z muzyką Janusza Grzywacza do filmu Wojciecha Szumowskiego pt. "Nikoś"
1997r - debiutancka płyta "Sznyty"
1998r - kolejna płyta nagrana z kwartetem Janusza Lewandowskiego "Dyjak od wschodu"
2000r - debiutuje jako aktor w jednej z głównych ról w filmie Adka Drabińskiego "Kalipso". Rok później nagrywa w studio Radia Lublin płytę "W samą porę".
2002r - gra rolę ślepca w "Fauście", w reżyserii Fred Apke.
2003r - skomponował muzykę do przedstawienia "Zbrodnia i Kara", w reżyserii Edwarda Żentara. Poza tym napisał muzykę do "Mistrza i Małgorzaty", w reżyserii Andrzeja Marczewskiego.
2008r - wydaje płytę "Ostatnia".
2009r - nagrywa materiał do kolejnej płyty "Jeszcze raz".

Współpracował min. ze Stanisławą Celińską, Januszem Grzywaczem, Mirosławem Czyżykiewiczem, Jankiem Wołkiem, Januszem Stroblem, Marianem Kociniakiem, Wojciechem Cugowskim, Piotrem Skrzyneckim, Janem Kondrakiem, Adamem Galasem i Adkiem Drabińskim.

Brał udział w programach telewizyjnych. Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z kwintetem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą.
Marek Dyjak zagra z towarzyszeniem Jerzego Małka, jednego z najlepszych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia.

JERZY MAŁEK, trębacz jazzowy, kompozytor urodzony w 1978 r. w Elblągu. Studiował muzykę klasyczną w Wyższej Szkole Muzycznej w Elblągu i jazz Na Akademii muzycznej w Katowicach. W 1996 r. zaczął profesjonalnie zajmować się muzyką uczestnicząc w życiu muzycznym jazzmanów z Trójmiasta.

Z początkiem studiów wiążą się dwa ważne wydarzenia w karierze muzyka: zaproszenie przez Jarka Śmietanę do współpracy przy projekcie muzycznym, którego efektem było nagranie płyty „African Lake” z udziałem legendarnego alcisty amerykańskiego Gary"ego Bartza, oraz założenie przez trębacza pierwszego własnego zespołu. Był to kwintet w skład którego wchodzili czołowi muzycy młodego pokolenia: Tomasz Grzegorski, Michał Tokaj, Romuald Twarożek, Sebastian Frankiewicz.

Wielokrotnie nagradzany, min. Międzynarodowy Konkurs Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowych w Katowicach 99, Grand Prix „Jazz Juniors 99”, Klucz do Kariery 99, tytuł Nowa Nadzieja 2000 przyznany przez międzynarodowy magazyn Jazz Forum.

Grał i nagrywał z takimi tuzami jazzu jak:JANUSZ MUNIAK, MICHAŁ URBANIAK, PRZEMYSŁAW DYAKOWSKI, JANUSZ SKOWRON, TOMASZ SZUKALSKI, WOJCIECH KAROLAK, ANDRZEJ JAGODZIŃSKI, JANUSZ STROBEL, CEZARY KONRAD, KRZYSZTOF HERDZIN, STANISŁAW SOYKA, ERYK KULM, HANNA BANASZAK, EWA BEM, GARY GUTHMAN, STEVE LOGAN, ZIV RAVITZ, DAN TEPFER, MARIA SCHNEIDER.
Więcej o obu muzykach na: http://www.marekdyjak.pl i http://www.myspace.com/jerzymalek.
Ostatnio edytowano niedziela 20 grudnia 2009 10:49 przez admin, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Literówka w tytule
WDK
Niezarejestrowany
Niezarejestrowany
 

Powrót do Muzyka, Film, Książka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron